webinar na żądanie

Podstawowe założenia dotyczące jakości dźwięku

Szacowany czas: 18 min

Udostępnij

Podstawowe założenia dotyczące jakości dźwięku

Jakość dźwięku stanowi wyróżnik marki i może znacząco wypłynąć na preferencje klientów dotyczące poszczególnych produktów. Weźmy na przykład samochody: powinny być one wydajne i wytrzymałe, ale często to właśnie dźwięk silnika wpływa na ostateczną decyzję o zakupie. To samo dotyczy szerszej gamy produktów, głównie z branży dóbr konsumenckich.

Wyzwaniem w analizie jakości dźwięku jest to, że postrzegana jakość jest ściśle związana z mechanizmami ludzkiego słyszenia. Różnią się one od procesów charakteryzujących mikrofon, czyli najbardziej rozpowszechniony sprzęt do testów akustycznych. Mikrofon może zmierzyć poziom ciśnienia akustycznego (SPL), ale nie uwzględnia subiektywnych preferencji ludzkiego mózgu. Inżynierowie akustyczni muszą wdrożyć proces, który obejmuje wszystkie te aspekty, aby poprawić jakość dźwięku charakteryzującą tworzony produkt.

Zrozumienie działania ludzkiego słuchu to pierwszy krok do wdrożenia procesu oceny jakości dźwięku. Typowy proces oceny jakości rozpoczyna się od obuusznych pomiarów akustycznych. Zebrane dane są analizowane z pomocą technik obiektywnych i subiektywnych. Pozwala to zaprojektować solidny, skuteczny produkt, który charakteryzuje się unikalną akustyką.

Dowiesz się:

  • Dlaczego ocena jakości dźwięku jest niezbędna?
  • Jak ludzki słuch wpływa na postrzeganie jakości dźwięku?
  • Czym różni się wysokiej klasy mikrofon od ludzkiego ucha?
  • W jaki sposób różne zjawiska sensoryczne wpływają na jakość dźwięku?