Skip to Main Content
Artykuł techniczny

5 najważniejszych powodów, dla których warto używać systemu zarządzania procesami produkcyjnymi (MOM) w porównaniu z systemem ERP

Producenci z branży CPG decydują się na transformację cyfrową, gdy dotychczasowe rozwiązania przestają spełniać ich potrzeby biznesowe. Zdają sobie wtedy sprawę, że używane przez nich systemy ERP są niewystarczające z uwagi na rosnącą złożoność działalności operacyjnej. Koszty i ryzyko związane z zarządzaniem i utrzymywaniem rozszerzeń ERP raczej nasilają niż łagodzą wyzwania biznesowe.

Dowiedz się, w jaki sposób rozwiązania do zarządzania operacjami produkcyjnymi (MOM) mogą zwiększyć doskonałość operacyjną i wypełnić luki ERP w branży CPG poprzez optymalizację zasobów, obniżenie kosztów produkcji i skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek.

W tym artykule przeanalizowano 5 najważniejszych powodów, dla których producenci CPG rozszerzają swoją cyfrową infrastrukturę produkcyjną o MOM oraz sposób, w jaki MOM zapewnia znaczącą wartość finansową, jakościową i konkurencyjną. Już teraz zobacz ten artykuł techniczny!

Połączenie z oprogramowaniem MOM zapewnia bardziej wydajne planowanie

Systemy ERP nie zostały opracowane z myślą o szczegółowym planowaniu produkcji, które wymaga wiedzy o stanie maszyn, lokalizacji materiałów, poziomach zapasów i dostępności operatorów, Systemy ERP nie zapewniają łączności z halą produkcyjną wymaganej do efektywnego planowania zleceń.

W przeciwieństwie do systemów ERP systemy MOM są natomiast ściśle zintegrowane z halą produkcyjną i opracowane w sposób umożliwiający interakcję z maszynami i operatorami, a także zawierają informacje niezbędne do planowania wydajności operacyjnej.

Oprogramowanie MOM optymalizuje zasoby w celu zwiększenia wydajności produkcji

Rozwiązanie MOM zintegrowane z produkcją procesową zapewnia, że zadania są realizowane w odpowiednim momencie i przez odpowiedni czas, przy użyciu wykorzystaniem właściwych materiałów, zasobów, ustawień oraz procesów. Zapewnia również widoczne śledzenie materiałów, zapewniając, że używane są właściwe surowce. W razie potrzeby system może też błyskawicznie wykazać, że zastosowano właściwe materiały i procesy. Gdy firma przenosi produkcję określonego produktu między zakładami w różnych lokalizacjach geograficznych, cyfrowa standaryzacja pozwalają zoptymalizować koszty wdrożeń i gwarantują spójność produktu.

Oprogramowanie do zarządzania operacjami produkcji tworzy produkty wysokiej jakości

Zarządzanie operacjami produkcyjnymi (MOM) umożliwia producentom automatyczne łączenie się z maszynami i gromadzenie krytycznych danych bez konieczności ręcznego wprowadzania. Dzięki eliminacji wielu potencjalnych źródeł błędów ludzkich, praktyka ta poprawia jakość produktu.

Zarządzanie operacjami produkcyjnymi zmniejsza ryzyko braku zgodności

System MOM został zaprojektowany w celu zapewnienia jakości produktu przez cały jego cykl życia. W miarę postępu produkcji procesy jakości są tworzone, egzekwowane i dokumentowane cyfrowo, od formułowania przez MES do LIMS, co skutkuje zgodnością jako produktem ubocznym systemu.

Oprogramowanie do zarządzania operacjami produkcyjnymi przyspiesza proces NPI

MOM ma strategiczne znaczenie, ponieważ firmy z branży CPG konkurują o to, aby wprowadzić nowe produkty na rynek jako pierwsze. Wprowadzenie nowego produktu (NPI) obejmuje opracowywanie, testowanie, zatwierdzanie, produkcję pilotażową i produkcję komercyjną. Ten proces wymaga obiegu informacji zwrotnej między działem rozwoju produktu i halą produkcyjną, pozwalającego szybko wykryć problemy produkcyjne i jakościowe w hali produkcyjnej i przekazać informacje z powrotem do działu rozwoju w celu ich rozwiązania. Każda zmiana w recepturze lub projekcie procesu musi być jak najszybciej przekazana i zweryfikowana.

System MOM rozwija swój proces cyfrowo, więc informacja zwrotna jest automatyczna, a zmiany są wdrażane w czasie rzeczywistym. Szybszy i sprawniejszy proces NPI daje producentom z branży CPG przewagę konkurencyjną.

Udostępnij