Skip to Main Content
Artykuł techniczny

Systemy CAD i PLM są niezbędne do realizacji inicjatyw MBE (przedsiębiorstw opartych na modelu), aby zapewnić sukces i współpracę

Czas czytania: 37 min

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się solidne narzędzia do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) i wizualizacji 3D, oferujące wszystkie funkcje niezbędne do tworzenia i konsumowania modeli 3D z osadzonymi informacjami o produkcie i produkcji (PMI). Jednak oprócz technologii CAD i wizualizacji 3D pomyślna realizacja inicjatyw MBE (przedsiębiorstwa opartego na modelu) wymaga zaangażowania uczestników procesu z całego przedsiębiorstwa. Na szczęście istnieje realna alternatywa w postaci nowoczesnych systemów zarządzania cyklem życia produktu (PLM) zapewniających niezbędne funkcje śledzenia, zarządzania, współdzielenia i kontrolowanej współpracy w odniesieniu do rezultatów tych inicjatyw, również między producentami i ich dostawcami.

W niniejszym opracowaniu firma Lifecycle Insights, wydawca publikacji badawczych, edukacyjnych i doradczych dotyczących inicjatyw inżynieryjnych opartych na technologiach, omawia wszystkie te i wiele więcej tematów.


Objaśnienie terminologii dotyczącej koncepcji przedsiębiorstwa opartego na modelu: MBD, MBSE i MBE

W przypadku inicjatyw inżynieryjnych i technologii wykorzystywanych do ich realizacji terminologia może być niezwykle myląca. Sytuację z terminologią dodatkowo komplikuje fakt, że podejście modelocentryczne jest stosowane w trzech różnych dziedzinach inżynierii. Definicja oparta na modelu (MBD) jest inicjatywą z dziedziny inżynierii mechanicznej, polegającą na zastąpieniu lub uzupełnieniu dwuwymiarowych rysunków technicznych (2D) stanowiących dokumentację projektu przez trójwymiarowy model (3D) zawierający informacje dotyczące wytwarzania produktu (PMI). Z kolei inżynieria systemów oparta na modelu (MBSE) jest inicjatywą dotyczącą inżynierii systemów, mającą na celu stworzenie cyfrowego modelu systemu, który będzie używany we wszystkich dziedzinach inżynierii, a także w innych działach funkcjonalnych w przedsiębiorstwie. Przedsiębiorstwo oparte na modelu (MBE) to inicjatywa obejmująca całą organizację, mająca na celu rozszerzenie modeli 3D i danych PMI o dodatkowe informacje w celu uzyskania nowych rezultatów, nie ograniczających się do danych inżynieryjnych. Ten artykuł techniczny jest poświęcony głównie inicjatywom MBD i MBE, zapewniających dokumentację opartą na mechanicznych modelach 3D rozszerzonych o dane dotyczące produktu, procesu oraz PMI.

Błędne przekonania dotyczące inicjatyw MBE

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że inicjatywa MBE polega na dostarczaniu wyników prac, czy to przez inżynierów czy inne działy funkcjonalne, oraz umożliwieniu innym uczestnikom procesu dostępu do tych rezultatów i ich konsumowania. W rzeczywistości chodzi w niej o wiele więcej. Inicjatywy MBE wymagają współpracy różnych uczestników w ramach wielu procesów rozwoju produktu, zwłaszcza podczas sprawdzania i przekazywania dokumentacji projektowej, rozszerzania dokumentacji inżynieryjnej oraz współpracy z dostawcami. Firma Lifecycle Insights wyjaśnia, że rezultaty inicjatywy MBE nie są przekazywane w każdym scenariuszu na zasadzie pocisków samonaprowadzających, które wystarczy odpalić i nie martwić się o resztę. Każdy przypadek wymaga zaangażowania wielu osób i nieustannej współpracy między nimi. Dlatego też pomyślna realizacja inicjatyw MBE wymaga technologii umożliwiającej kontrolę dostępu i zarządzanie wersjami, śledzenie złożonych konfiguracji, właściwy dostęp we właściwym czasie oraz wymianę informacji na temat zmian projektowych między działami, dostawcami i producentem.

Możliwości oferowane przez systemy plm i narzędzia wizualizacji 3D

Wielu producentów usiłuje realizować inicjatywy MBE za pomocą tradycyjnych narzędzi, używając do tego celu laptopów i komputerów stacjonarnych, dysków współdzielonych i poczty elektronicznej jako rozwiązań umożliwiających monitorowanie działań, udostępnianie danych, współpracę i zarządzanie w zakresie rezultatów inicjatyw MBE. Każde z tych narzędzi ma jednak swoje wady i ograniczenia. Na szczęście istnieje realna alternatywa w postaci rozwiązań do zarządzania cyklem życia produktu (PLM). Systemy PLM i aplikacje do wizualizacji 3D zapewniają następujące funkcje o kluczowym znaczeniu dla inicjatyw MBE:

  • zarządzanie wersjami i iteracjami,
  • zarządzanie wydaniami,
  • bezpieczne udostępnianie i synchronizacja,
  • bezpieczna współpraca,
  • powiadomienia i aktualizacje,
  • wymiana pakietów danych technicznych,
  • zarządzanie szerokimi definicjami,
  • odpytywanie modelu 3D,
  • mobilna wizualizacja 3D.

Podsumowując, systemy PLM zapewniają znaczące korzyści w porównaniu z komputerami stacjonarnymi, dyskami współdzielonymi i pocztą elektroniczną w zakresie obsługi rezultatów inicjatyw MBD i MBE przez różnych uczestników procesu. Pobierz cały artykuł techniczny autorstwa firmy Lifecycle Insights, aby dowiedzieć się, dlaczego rozwiązania PLM oferują optymalny dodatkowy zestaw funkcji, aby zapewnić sukces realizacji inicjatyw MBE.

Udostępnij