Przejdź do treści

23 June 2009

Siemens PLM Software wprowadza Tecnomatix 9, by zwiększyć wydajność planowania oraz wydajność produkcyjną

PLANO, Texas, 23 czerwca 2009 - Siemens PLM Software, oddział Siemens Industry Automation Division oraz wiodący na skalę światową dostawca oprogramowania oraz usług do zarządzania cyklem życia produktu (PLM), ogłosiła dziś wprowadzenie najnowszej wersji oprogramowania Tecnomatix® które stanowi kompleksowy pakiet produktów do tzw. cyfrowej produkcji (Digital Manufacturing).  Liczne ulepszenia w Tecnomatix 9 – wraz z kilkoma nowymi cechami dotyczącymi takich obszarów jak planowanie procesów, symulacja robotyki oraz rozruch – tworzą rozwiązanie, które stanowi wsparcie dla firm w zakresie optymalizacji ich wydajności planowania oraz wydajności produkcyjnej.

- Firmy, które chcą reagować na zmiany na rynku i przygotować się do wykorzystania możliwości w czasie tendencji zniżkowych, muszą szybko opracowywać nowe produkty, a jednocześnie zachować ich wysoką jakość – mówi Ziyon Amram, wiceprezes, Digital Manufacturing Solutions, Siemens PLM Software. - Liczne ulepszenia oraz nowa funkcjonalność Tecnomatix 9 zostały zaprojektowane tak, aby wspierać organizacje w zakresie zwiększenia zarówno wydajności planowania, jak i produkcyjnej, co spowoduje optymalizację produkcji, zmniejszenie kosztów oraz umożliwi efektywną rekonfigurację systemów produkcyjnych – wszystko to, aby spełniać zmieniające się wymagania rynku.

Wydajność planowania

Pakiet Tecnomatix, wraz z nowymi możliwościami w tej wersji, umożliwia współpracę w zakresie inżynierii oraz zwiększa wydajność planistów produkcyjnych, co wspiera firmy w ich staraniach mających na celu szybsze wprowadzanie produktów na rynek.

Tecnomatix również uzupełnia oprogramowanie Teamcenter® - pakiet firmy Siemens PLM Software zawierający cyfrowe rozwiązania zarządzania cyklem życia, ponieważ stanowi zintegrowaną platformę do planowania produkcji od redagowania procesu, przez symulacje, po dokumentację. Ulepszenia w Tecnomatix 9 wspierają takie koncepcje jak ponowne wykorzystanie najlepszych praktyk i standaryzacja, a także zapewniają narzędzia wspomagające zarządzanie złożonymi kwestiami, takimi jak np. zarządzanie zmianą. Niniejsze narzędzia zwiększają wydajność planowania i umożliwiają planistom wykonanie większej pracy za pomocą mniejszych środków.

Jednym z głównych sposobów, w jaki Tecnomatix 9 pomaga firmom zwiększyć ich wydajność, jest wprowadzenie kilku nowych cech mających na celu zautomatyzowanie różnych zadań w zakresie planowania. Dla przykładu, jedna z nowych funkcji umożliwia szybkie utworzenie oraz sprawdzenie alternatywnej sekwencji montażu/demontażu produktu, aby zoptymalizować to zadanie w zakresie planowania oraz zaoszczędzić czas przy tworzeniu dokumentacji montażu. Inne ulepszenie w zakresie zadań zautomatyzowanego planowania wykorzystuje opis zadania na wyższym poziomie, aby umożliwić manipulowanie elementem modelu ludzkiego Jack® zawartego w Tecnomatix w środowiskach wirtualnych 3D. Taka możliwość znacznie skraca czas wymagany na studium symulacji, co pozwala na ocenę różnych scenariuszy wariantowych obejmujących symulację postępowania ludzi w środowisku produkcyjnym lub serwisowym.

Tecnomatix 9 zawiera również kilka dodatkowych ulepszeń skoncentrowanych na zwiększeniu wydajności planowania, udoskonalenia w zakresie użytkowania oraz nową bibliotekę narzędzi produkcyjnych. Ponadto Tecnomatix zapewnia większą integrację z Teamcenter, co umożliwia bezproblemowe współdziałanie w zakresie danych produkcyjnych pomiędzy aplikacjami Tecnomatix oraz oprogramowaniem Teamcenter – podstawą zarządzania PLM.

Tecnomatix 9 jeszcze bardziej zbliża planowanie i produkcję, a także wypełnia lukę pomiędzy wirtualnym światem a rzeczywistością. W wersji Tecnomatix 9 wprowadzono nowe rozwiązanie w zakresie planowania wymiarowego oraz walidacji (DPV). DPV umożliwia przechwytywanie ogromnych ilości danych powykonawczych z urządzeń pomiarowych z terenu fabryki oraz zarządzanie nimi w Teamcenter. Projektanci produktu, a także inżynierowie ds. organizacji produkcji, mogą skorzystać z wszechstronnych funkcji wyszukiwania i analizy w celu przeanalizowania i porównania danych jakościowych z różnych zakładów i w ten sposób zoptymalizować produkt oraz proces.

- Dzięki rozwiązaniu Tecnomatix udało nam się wprowadzić w naszej firmie w pełni zintegrowany system planowania – mówi Roland Weisser, kierownik zakładu, ebm-papst St. Georgen GmbH & Co. KG. – Mamy możliwość mapowania całego cyklu produkcji począwszy od projektu i planowania, a skończywszy na etapie posprzedażnym. Dane z planowania mogą być w dowolnej chwili ponownie wykorzystane, a planiści produkcyjni mają dostęp do dotychczasowej dokumentacji tego samego procesu i tej samej maszyny lub systemu.

Wydajność produkcyjna

Tecnomatix koncentruje się nie tylko na procesie planowania, ale również zawiera wiele nowych cech oraz ulepszeń w zakresie wydajności produkcyjnej, które sprawiają, że Tecnomatix w jeszcze większym stopniu pomaga firmom w wirtualnej optymalizacji ich procesów produkcji za pomocą narzędzi oprogramowania zaprojektowanych w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć wydajność istniejących linii i ułatwić uruchamianie nowych.

W zakresie symulacji robotyki, Tecnomatix 9 oferuje wiele nowych możliwości, w tym nową funkcję automatycznego planowania ścieżki, która znacznie zmniejsza wysiłki związane z programowaniem robotów offline. Ponadto, Tecnomatix oferuje możliwość wirtualnego rozruchu, co pozwala na testowanie rzeczywistych programów sterowników PLC względem wirtualnych linii produkcyjnych i może spowodować znaczące skrócenie czasu rozruchu na terenie fabryki.  Ponadto standardowe biblioteki inteligentnych komponentów istotnie skracają czas i redukują wysiłki w zakresie projektów wirtualnego rozruchu poprzez eliminację czasu konicznego na ręczne utworzenie definicji logicznych od zera.

 - Wirtualny rozruch zapewnia rzeczywiste i materialne korzyści, a także stanowi odpowiedź na jedną z podstawowych kwestii w produkcji: wprowadzenie produktu na rynek na czas i w konkurencyjny sposób - mówi Dick Slansky, starszy analityk ds. PLM, ARC Advisory Group. - Dzięki wprowadzanej dziś wersji Tecnomatix 9, firma Siemens PLM Software nadal wykazuje zintegrowane i holistyczne podejście do zarządzania PLM oraz cyfrowej produkcji, czyli podejście, które jest zgodne z potrzebami jej klientów. Wirtualny rozruch stanowi jedną z natychmiastowych korzyści wynikających z technologii cyfrowej produkcji Tecnomatix i oferuje konkretne zyski. Wielu producentów stwierdzi, że obecnie dostępne potencjalne korzyści stanowią argument nie do odparcia, aby już dziś zainteresować się tą technologią.

Tecnomatix 9 umożliwia firmom zwiększenie wydajności produkcyjnej w kilku różnych obszarach środowiska produkcyjnego, jak np. rozkład fabryki oraz wykorzystanie przestrzeni, ręczne procesy przepływu pracy oraz przepływ materiałów.

  • Bardziej rzeczywiste, cyfrowe modele ludzi ułatwiają badania nad ergonomią i wspomagają wczesne wykrycie oraz skorygowanie potencjalnych problemów.
  • Ulepszone możliwości analizy i zarządzania czasem obejmują możliwość analizowania zadań dodających wartości do produktu lub usługi względem tych zadań, które tego nie zapewniają.
  • Większa integracja pomiędzy Teamcenter oraz rozwiązaniem FactoryCAD®w Tecnomatix udoskonala zarządzanie fabrycznymi danymi projektowymi oraz współdziałanie.  
  • Liczne udoskonalenia w aplikacji Tecnomatix Plant Simulation zwiększają możliwości użytkownika w zakresie zmniejszenia zapasów, wykrycia potencjalnych wąskich gardeł, optymalizacji przepływu materiałów, a także szybkiego modelowania nawet najbardziej skomplikowanych środowisk. 

- Aplikacje Tecnomatix umożliwiające symulacje oraz wirtualne rozruchy umożliwiają nam zidentyfikowanie potencjalnych problemów w środowisku cyfrowym zanim urzeczywistnią się i spowodują koszty na terenie fabryki – mówi Jordan Merhib, dyrektor ds. rozwoju, Applied Manufacturing Technologies, Inc. – Tecnomatix daje nam możliwość udzielenia takiego wsparcia naszym klientom, które pozwala na uniknięcie wielu problemów, które mogłyby spowodować niedotrzymywanie harmonogramów dostaw i utratę dochodów.  Jesteśmy pewni, że odniesiemy korzyści z wykorzystania kilku z nowych możliwości Tecnomatix 9, aby nadal udoskonalać ogólną wydajność produkcyjną naszych klientów.

Oprogramowanie Tecnomatix 9 jest dostępne od zaraz. Więcej informacji znajduje się na stronie www.siemens.com/tecnomatix.

O Siemens PLM Software

Firma Siemens PLM Software, to jednostka biznesowa Siemens Industry Automation Division oraz wiodący dostawca oprogramowania i usług zarządzania cyklem życia produktu (PLM) na świecie, z liczbą niemalże 6 milionów licencjonowanych stanowisk i 56.000 klientów na całym świecie.  Siedziba firmy znajduje się w Plano, w Teksasie. Siemens PLM Software współpracuje z firmami zapewniając otwarte rozwiązania, dzięki którym mogą zmieniać swoje pomysły w produkty, które odnoszą sukces. Więcej informacji o firmie na stronach:  www.siemens.com/plm.

O Siemens Industry Automation Division

Siemens Industry Automation Division (Norymberga, Niemcy) to światowy lider w dziedzinie systemów automatyki, niskonapięciowej aparatury rozdzielczej oraz oprogramowania przemysłowego.  W swoim portfelu posiada produkty od standardowych asortymentów dla branży produkcyjnej i przetwórczej, po kompleksowe rozwiązania dla całych działów przemysłu, które obejmują automatyzację zakładów produkujących pojazdy i zakładów chemicznych. Jako wiodący dostawca oprogramowania, firma Industry Automation optymalizuje wartość dodaną łańcucha producentów – od projektu i rozwoju produktu po produkcję, sprzedaż i szeroką gamę usług serwisowych. Siemens Industry Automation zatrudnia około 42.900 pracowników na całym świecie, a w roku 2008 wartość sprzedaży spółki wyniosła 8,7 miliarda euro.

Uwaga:  Siemens oraz logo Siemensa są zastrzeżonymi znakami handlowymi stanowiącymi własność Siemens AG. NX i Teamcenter są znakami handlowymi lub zastrzeżonymi znakami handlowymi należącymi do spółki Siemens Product Lifecycle Management Software Inc. lub do spółek zależnych firmy w USA lub w innych krajach. Windows to znak handlowy lub zastrzeżony znak handlowy Microsoft Corporation. UNIX to znak handlowy lub zastrzeżony znak handlowy X/Open Company Limited. Wszelkie pozostałe znaki handlowe, zastrzeżone znaki handlowe lub znaki usługowe należą do ich właścicieli.