Ta strona jest wyświetlana w języku polskim przy użyciu automatycznego translatora. Czy chcesz wyświetlić ją w języku angielskim?
Czy tłumaczenie było pomocne?
  1. Home

Standardy jakości

Standardy jakości to zestawy dobrych praktyk zarządzania, które sprzyjają spójnej produkcji i kondycji produktu.

Czym są standardy jakości?

Standardy jakości to dobre praktyki zarządzania, metody, systemy, wymagania i specyfikacje ustanowione przez branżowe grupy doradcze, aby pomóc producentom osiągnąć i wykazać stałą jakość produkcji i produktu. Niektóre standardy jakości mają zastosowanie do szerokiego spektrum organizacji produkcyjnych i usługowych, podczas gdy inne są specyficzne dla branży.

Powiązane produkty: Opcenter Quality | Teamcenter Zarządzanie jakością i zgodnością

supervisor-and-factory-workers-checking-product-quality-standards

Korzyści związane z normami jakości

W miarę jak firmy produkcyjne dążą do certyfikacji, a następnie utrzymania swoich systemów i praktyk zarządzania jakością, prawie zawsze poprawiają wyniki jakościowe swoich operacji, a także mogą zwiększać wydajność i obniżać koszty.

zwiększyć zadowolenie klientów,

Upewnij się, że producenci rozumieją i zaspokajają potrzeby klientów, stale ulepszają procesy, skutecznie angażują pracowników i podejmują decyzje oparte na dowodach, ostatecznie dostarczając spójne i wysokiej jakości produkty

Poprawa bezpieczeństwa produktów i produkcji

Standaryzacja metod, procesów i dokumentacji zapewnia zgodność z przepisami, wspierając kulturę skoncentrowaną na bezpieczeństwie w projektowaniu i wytwarzaniu produktów.

Zapewnienie zgodności z przepisami

Zapewnienie ustrukturyzowanych ram, które promują spójność i zgodność z przepisami branżowymi.

Zmniejsz liczbę błędów i wycofań

Ustanów ustandaryzowane procesy, dokładną dokumentację i kulturę ciągłego doskonalenia, zapewniając stałą jakość produktów i zgodność z przepisami.

Wspieraj zglobalizowany rynek

Buduj międzynarodowe zaufanie poprzez przestrzeganie uznanych i znormalizowanych zasad zarządzania jakością.

Zyskanie przewagi konkurencyjnej

Wykazywać zaangażowanie w wysokie standardy, zapewniając stałą jakość produktów i spełniając oczekiwania klientów, zwiększając w ten sposób zaufanie i preferencje na rynku.

Niektóre z najbardziej rozpowszechnionych standardów jakości

ISO 9000 i ISO 9001 – opublikowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO), ISO 9000 to rodzina norm, a ISO 9001 to norma z rodziny ISO 9000, obie określające dobre praktyki zarządzania systemami zarządzania jakością (QMS).

IATF 16949 – Opracowany przez członków Międzynarodowej Grupy Zadaniowej ds. Motoryzacji (IATF) oraz zatwierdzony i opublikowany przez ISO, IATF 16949 określa wymagania dotyczące systemów zarządzania jakością stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym.

IAQG 9100 – Międzynarodowa Grupa ds. Jakości w Lotnictwie i Kosmonautyce (IAQG) określiła standardy dla systemów zarządzania jakością dla organizacji lotniczych, kosmicznych i obronnych. Podobnie jak IATF 16949, norma IAQG 9100 opiera się na normie ISO 9001, tak że zgodność z pierwszą z nich pociąga za sobą zgodność z drugą.

IRIS – Międzynarodowa Norma Przemysłu Kolejowego (IRIS) ustanawia globalny system oceny wyników jakościowych od producentów zaopatrujących przemysł kolejowy.

FDA 21 CRF Część 11 - Powszechnie określany jako część 11, ten standard amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) ma zastosowanie do branż regulowanych przez FDA, w tym farmaceutyków, urządzeń medycznych i diagnostyki oraz firm biotechnologicznych. Określa wymagania dotyczące kontroli, walidacji, audytu i dokumentacji systemu oprogramowania produkcyjnego.

GMP/GLP – Dobre Praktyki Produkcyjne (GMP) i Dobre Praktyki Laboratoryjne (GLP) to przepisy ustanowione przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) dla producentów produktów medycznych, zwłaszcza tych korzystających z laboratoriów i produkcji procesowej.

Zasady stojące za standardami jakości produkcji

Ogólnie rzecz biorąc, producenci projektują standardy jakości produkcji w celu standaryzacji metod, elementów, QMS, audytów, certyfikacji, dokumentacji i innych systemów. Producenci stosują te standardy, aby zapewnić stałą jakość w całej branży i (często) na całym świecie.

Początkowo obawy związane ze znacznym poziomem skarg konsumentów skłoniły do opracowania pewnych standardów jakości.

Standardy jakości produkcji ewoluowały w kierunku mniej elastycznych praktyk w stosunku do specyfikacji i dyrektyw. Takie podejście pozostawia decyzje w rękach poszczególnych firm produkcyjnych, które decydują, jak najlepiej wdrożyć normę, biorąc pod uwagę specyfikę ich działania.

Norma ISO 9000:2015, na której opiera się wiele norm jakościowych, określa siedem zasad zarządzania jakością, które mają na celu poprowadzenie firm w kierunku doskonalenia:

  1. Doskonalenie klienta – zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów oraz dostosowanie do nich celów firmy; następnie dąż do zadowolenia klienta, spełniając/przekraczając jego wymagania i budując relacje z klientami
  2. Przywództwo – wdrażaj zasady przywództwa, w tym wizję, wyznaczanie celów, modelowanie, zaufanie, upodmiotowienie i uznanie
  3. Zaangażowanie ludzi – inwestuj we wzmacnianie pozycji pracowników, komunikację, odpowiedzialność i uznanie
  4. Podejście procesowe – zarządzanie i mierzenie działań jako procesów z wartością wejściową, krokami i wyjściami o wartości dodanej, a także interfejsami z innymi procesami
  5. Doskonalenie – planowanie, wdrażanie i mierzenie ulepszeń w zakresie wydajności i możliwości firmy oraz rozpoznawanie udanych ulepszeń
  6. Podejmowanie decyzji w oparciu o dowody – kładź nacisk na gromadzenie i analizę danych, odpowiednio wyważone z praktycznym doświadczeniem
  7. Zarządzanie relacjami – zarządzaj łańcuchem dostaw i współpracuj w celu poprawy jakości

Powiązane treści

Zasoby zarządzania jakością

Efektywnie zintegrowane systemy QMS, które działają jako część procesu zapewniania jakości w zamkniętej pętli, pozwalają zidentyfikować potencjalne kłopoty zanim jeszcze pojawią się defekty.

Standardy jakości

Standardy jakości to zbiory dobrych praktyk zarządzania, metod, systemów, wymagań i specyfikacji branżowych.