Ta strona jest wyświetlana w języku polskim przy użyciu automatycznego translatora. Czy chcesz wyświetlić ją w języku angielskim?
Czy tłumaczenie było pomocne?
  1. Home

Planowanie zasobów produkcyjnych II

Planowanie zasobów produkcyjnych (MRP II) optymalizuje pozyskiwanie, magazynowanie i wdrażanie zasobów w produkcji. Zintegrowany z zaawansowanym oprogramowaniem, minimalizuje zapasy, obniża koszty i zapewnia efektywne planowanie terminowych dostaw w nowoczesnych operacjach produkcyjnych.

Co to jest MRP II?

Zasoby produkcyjne mogą obejmować surowce, komponenty od dostawców, sprzęt produkcyjny i personel lub części zamienne – wszelkie zasoby potrzebne do zakończenia produkcji gotowego wyrobu. Planowanie zasobów produkcyjnych jest określane skrótem "MRP II" (lub 'MRP 2'), aby odróżnić je od planowania zapotrzebowania materiałowego (MRP I). Planowanie zasobów produkcyjnych 2 obejmuje wszystkie możliwości MRP I, które koncentruje się na zapasach surowców i dostarczonych komponentów przez producenta. System MRP I wykorzystuje dane magazynowe, dane zlecenia produkcyjnego i zestawienia komponentów (BOM) do obliczania ilości i czasu zakupów dodatkowych towarów przychodzących.

Planowanie zasobów produkcyjnych jest obsługiwane w nowoczesnych systemach zarządzania operacjami produkcyjnymi (MOM) za pomocą zaawansowanego oprogramowania do planowania i harmonogramowania (APS ). Zaawansowane oprogramowanie do planowania i harmonogramowania eliminuje wiele ręcznego wprowadzania danych, które towarzyszyło starszym podejściom do planowania zasobów produkcyjnych. Umożliwia to również systemowi MRP II zarządzanie bardzo zróżnicowanymi portfelami produktów w ramach rygorystycznych wymagań dotyczących dostaw do klientów, złożonych scenariuszy alokacji zasobów i zleceń zmian w ostatniej chwili.

Oprogramowanie do planowania zasobów produkcyjnych oblicza i aktualizuje zapotrzebowanie materiałowe na podstawie rzeczywistych zamówień i prognoz zamówień. Złożoność operacji produkcyjnych i harmonogramów dramatycznie wzrosła w ostatnich latach ze względu na rosnącą złożoność produktów i łańcucha dostaw, globalizację, masową personalizację i inne czynniki. W rezultacie, duża liczba zmiennych i punktów danych, które należy uwzględnić w oprogramowaniu MRP, spowodowała, że wielu producentów – nawet małych i średnich firm – przeszło z papierowych, arkuszy kalkulacyjnych i własnych narzędzi MRP na zintegrowane narzędzia cyfrowe, takie jak zaawansowane planowanie i harmonogramowanie.

Planowanie zasobów produkcyjnych opiera się na koncepcji "popytu zależnego", która odnosi się do zapotrzebowania na surowiec lub składnik pośredni zależny od popytu na produkt końcowy. Producent prognozuje popyt na konkretny produkt gotowy – uważany za "niezależny popyt", ponieważ pochodzi ze źródła zewnętrznego, zazwyczaj klienta lub zamówienia na magazyn – a oprogramowanie MRP oblicza zapotrzebowanie na materiały na podstawie tej prognozy.

Cel dzisiejszego planowania zasobów produkcyjnych jest często związany z metodologiami planowania just-in-time (JIT) i just-in-sequence (JIS), które mają na celu zminimalizowanie zarówno poziomu zapasów, jak i czasu, przez jaki materiał pozostaje w magazynie lub stacjonuje w pobliżu urządzeń przetwórczych, które będą go wykorzystywać. Takie strategie muszą również zapewniać wystarczające zapasy, aby uniknąć wszelkich niedoborów lub przestojów w produkcji.

Dane wyjściowe oprogramowania do planowania zasobów produkcyjnych odpowiadają na pytania dotyczące pozyskiwania, przechowywania i wdrażania, w tym:

  • Kiedy zamawiać każdy materiał
  • Ile zamówić
  • U którego dostawcy złożyć każde zamówienie
  • Gdzie przechowywać zapasy
  • Kiedy przenieść materiał (i ile) z magazynu na linię produkcyjną

Planowanie zasobów produkcyjnych może być również używane do uwzględniania zmian w podaży lub popycie. Na przykład informacje o wpływie klęski żywiołowej na dostawcę mogą być uwzględniane w systemie planowania zasobów produkcyjnych, dzięki czemu w razie potrzeby dostępne są odpowiednie dostawy.

Powiązane produkty: Zaawansowane planowanie i harmonogramowanie Opcenter

Woman-at-computer-in-warehouse-640x360

Zrozum korzyści

Minimalizuje ilość zużywanego miejsca na zapasy

Precyzyjnie obliczaj zapotrzebowanie materiałowe na podstawie prognoz popytu, optymalizując zaopatrzenie i redukując nadmierne poziomy zapasów.

Obniża koszty zarządzania zapasami

Zminimalizuj nadwyżki zapasów, usprawnij procesy zaopatrzenia i zoptymalizuj alokację zasobów, co skutkuje bardziej wydajną obsługą zapasów.

Minimalizuje czas przestoju linii produkcyjnej

Synchronizuj dostępność materiałów z harmonogramami produkcji, zapewniając ciągły przepływ pracy i minimalizując zakłócenia, maksymalizując w ten sposób produktywność.

Zmniejsza psucie się i marnotrawstwo materiału

Zoptymalizuj poziomy zapasów, zapewniając terminowe dostawy materiałów i minimalizując nadprodukcję, minimalizując w ten sposób ryzyko degradacji lub starzenia się materiałów.

Obniża koszty produkcji

Popraw wykorzystanie zasobów, zminimalizuj koszty przechowywania zapasów, skróć przestoje w produkcji i usprawnij ogólne procesy produkcyjne, co skutkuje zwiększoną wydajnością i zmniejszeniem wydatków.

Poprawia terminowość dostaw

Efektywnie planuj produkcję, zapewniając terminową dostępność materiałów i minimalizując opóźnienia w procesie produkcyjnym, a tym samym konsekwentnie dotrzymując terminów klientów.

Funkcjonalność oprogramowania MRP

Oprogramowanie do planowania zasobów produkcyjnych wykorzystuje informacje z list składowych (BOM), zestawień procesowych (BOP), prognoz popytu na produkty, zamówień klientów, głównego harmonogramu produkcji (MPS) oraz czasu realizacji i zdolności produkcyjnych dostawcy. Uwzględnia również:

  • Wydajność linii produkcyjnej
  • Tempo produkcji
  • Dostępność i szkolenie/certyfikacja personelu produkcyjnego
  • Dostępność urządzeń produkcyjnych
  • Wymagania dotyczące konserwacji urządzeń produkcyjnych

Na podstawie tych danych oprogramowanie MRP oblicza potrzeby i podpowiada utworzenie zamówień zakupu dla towarów przychodzących.

Planowanie zasobów produkcyjnych prowadzone w nowoczesnym, zaawansowanym systemie planowania i harmonogramowania umożliwia zespołowi planistycznemu generowanie planów i harmonogramów zarówno w środowisku produkcji na zamówienie , jak i produkcji na magazyn .

Aby umożliwić wizualizację pełnego harmonogramu produkcji i przydziału zasobów, oprogramowanie MRP II zapewnia interaktywną wizualizację harmonogramu, wyświetlając dane w postaci wykresów profilu zapasów i wykresów wykorzystania zdolności produkcyjnych. Zmiany wprowadzone na tych wykresach są automatycznie odzwierciedlane w głównym harmonogramie produkcji (MPS).

Oprogramowanie MRP II śledzi poziomy zapasów i rozmieszczenie zasobów. W miarę zużywania lub włączania materiałów do gotowych produktów oraz zmian popytu i zamówień, planowanie zasobów produkcyjnych ponownie oblicza zapotrzebowanie i dostosowuje zamówienia materiałowe zgodnie z potrzebami.

Zamiast reagować na zmiany podaży lub popytu, gdy się pojawiają, nowoczesne systemy planowania zasobów produkcyjnych pozwalają również producentom badać scenariusze "co jeśli", które umożliwiają im tworzenie planów korekt i nieprzewidzianych okoliczności.

Powiązane treści

Zarządzanie procesami produkcyjnymi

Opcenter to portfolio rozwiązań do ujednoliconego zarządzania operacjami produkcyjnymi (MOM), które umożliwia cyfrowe zarządzanie operacjami oprogramowania.

Planowanie i harmonogramowanie produktów konsumenckich

Zaawansowane planowanie i harmonogramowanie w czasie rzeczywistym są niezbędne w branży produktów konsumenckich, gdzie preferencje konsumentów szybko się zmieniają.

Planowanie i harmonogramowanie produkcji

Dowiedz się, jak możesz zmniejszyć zapasy, skrócić cykle produkcyjne i podnieść poziom obsługi klientów.