KLEINER
Automotive & Transportation Teamcenter
KLEINER

Przejrzystość cen i kosztów pomaga osiągnąć wyższe marże

Pforzheim, Germany

Dzięki Teamcenter KLEINER skuteczniej szacuje koszty

Automotive & Transportation Teamcenter

Przejrzystość cen i kosztów pomaga osiągnąć wyższe marże

Pforzheim, Germany

Dzięki Teamcenter KLEINER skuteczniej szacuje koszty

quotation marks Teraz możemy szybciej reagować na zapytania cenowe wysyłane przez klientów. Dzięki Teamcenter zwiększyliśmy skuteczność o około 50 procent. Christian Hamann, Menedżer jednostki biznesowej, Dział technologii narzędzi KLEINER
WYZWANIA
  • Coraz większa konkurencja
  • Stale rosnąca złożoność narzędzi
  • Potrzeba przedstawiania szczegółowych ofert w krótkim czasie
KLUCZE DO SUKCESU
  • Wykorzystanie niestandardowych narzędzi
  • Oszacowanie potencjalnych oszczędności poprzez porównanie wariantów
  • Przechowywanie informacji cenowych w centralnej bazie danych
WYNIKI
  • Krótszy o 50 procent czas odpowiedzi na zapytania o cenę składane przez klientów
  • Nawet 30-procentowe oszczędności za sprawą uproszczonego porównywania wariantów
  • Zmniejszenie czasu bezproduktywności o 20-30 procent
  • Dokładniejsze kalkulowanie cen

KLEINER

KLEINER GmbH to wiodący projektant i producent wysokiej jakości narzędzi do wytłaczania i precyzyjnych wytłoczeń w metalu.

http://www.kleiner-gmbh.de

quotation marks Teamcenter to znacznie większa przejrzystość kosztów, co pozwala firmie KLEINER skutecznie zmniejszyć nakłady i uzyskać większe marże. Christian Hamann, Menedżer jednostki biznesowej, Dział technologii narzędzi KLEINER
quotation marks Teraz możemy szybciej reagować na zapytania cenowe wysyłane przez klientów. Dzięki Teamcenter zwiększyliśmy skuteczność o około 50 procent. Christian Hamann, Menedżer jednostki biznesowej, Dział technologii narzędzi KLEINER

Jasne wytyczne dotyczące możliwości nowego narzędzia do zarządzania kosztami

Firma KLEINER zmniejszyła koszty przygotowywania wycen o 30 procent dzięki oprogramowaniu Teamcenter® firmy Siemens PLM Software, która specjalizuje się w rozwiązaniach do zarządzaniu cyklem życia produktu (PLM). Założona w 1985 roku firma KLEINER wytwarza wysokiej jakości narzędzia tnące i precyzyjne części do tłoczenia dla branży motoryzacyjnej, plastikowej, elektrycznej, medycznej i elektronicznej. W portfolio produktów firmy można znaleźć m.in. metalowe kopułki z mikroskopijnymi wytłoczeniami, które zastępują tradycyjne płytki drukowane. Pracownicy firmy KLEINER zajmują się projektowaniem, prototypowaniem, obróbką elektroerozyjną (EDM) i obróbką skrawaniem, dzięki czemu możliwe jest efektywne zarządzanie wysoką jakością narzędzi, które są montowane i testowane na miejscu.

Firma od zawsze dbała o wysoką jakość produktów i aktywne zarządzanie kosztami. Cały proces rozwoju każdego nowego narzędzia jest ustrukturyzowany — od fazy koncepcyjnej po produkcję. Możliwość szybkiego dostarczania szczegółowych ofert jest kluczowa dla każdego producenta narzędzi i może zaważyć o sukcesie lub porażce podczas procedury przetargowej.

Wcześniej inżynierowie KLEINER musieli ręcznie tworzyć dane, wykorzystując doświadczenie w poprzednio używanym narzędziu kalkulacyjnym systemu do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP). Wykonywanie tych obliczeń było czasochłonne i podatne na błędy. System ERP oferował tylko podstawowe funkcje raportowania, co ograniczało możliwość generowania szczegółowych zestawień kosztów, w tym dokładnych kalkulacji czasu cyklu. Było to przyczyną opóźnień podczas procedury przetargowej, co oznaczało, że firma KLEINER musiała poświęcać więcej czasu na odpowiadanie na zapytania o cenę składane przez klientów.

„Oszacowanie kosztów dużego projektu obejmującego części o skomplikowanej budowie trwało całe tygodnie. Czasami nawet dłużej” — zauważa Kevin Engel z działu technologii narzędzi w firmie KLEINER. Nie mogliśmy odpowiednio szybko zebrać wszystkich wymaganych danych, przez co traciliśmy zamówienia. Firma pilnie potrzebowała wszechstronnego narzędzia szacującego, aby przyspieszyć i znormalizować obliczenia.

Inżynierowie firmy dokładnie wiedzieli, jakie wymagania powinno spełniać nowe rozwiązanie. Wszystkie informacje dotyczące procedury obliczania kosztów musiały być dostępne w centralnej bazie danych, a ponadto oprogramowanie musiało obsługiwać funkcje eksportu i importu danych między nowym oprogramowaniem SAP® zakupionym przez firmę. Rozwiązanie do zarządzania kosztami musiało być również zgodne z firmowymi technologiami i filozofią produkcji, a także zapewniać dostęp do bazy danych na potrzeby współpracy. Dostęp do aktualnych danych projektu oznaczałby oszczędność czasu i możliwość uniknięcia błędów.

Większa rentowność dzięki dokładniejszym kalkulacjom kosztów

Decyzja o wdrożeniu rozwiązania Teamcenter do zarządzania kosztami produktu była łatwiejsza, ponieważ oferuje ono szeroki wachlarz funkcji, które usprawniają analizę procesu produkcji narzędzi. Rozwiązanie oferuje wstępnie zdefiniowane procesy produkcji, w tym parametry obliczeń, i może obsługiwać niestandardowe technologie produkcji.

Kolejną istotną zaletą jest dostępna w Teamcenter funkcja prognozowania. Oprogramowanie umożliwia utworzenie szczegółowego zestawienia czasu produkcji. Jeśli potrzebne są informacje o dodatkowych kosztach lub sprzedaży, cena ofertowa jest dostępna od razu. „Teraz możemy szybciej reagować na zapytania cenowe wysyłane przez klientów. Dzięki Teamcenter zwiększyliśmy skuteczność o około 50 procent” — mówi Christian Hamann, menedżer jednostki biznesowej KLEINER, dział technologii narzędzi.

Używając Teamcenter, inżynierowie KLEINER mogą porównywać warianty i odkrywać potencjalne oszczędności podczas projektowania narzędzi do wytłaczania. Mogą szybko ustalić, czy możliwe jest użycie ekwiwalentu technologicznego czy nawet bardziej zaawansowanego narzędzia do wytłaczania. „W ten sposób możemy znacznie obniżyć koszty, co jest korzystne dla naszych klientów” — mówi Hamann. Możliwość ponownego wykorzystania danych i spójne metody obliczeń to duży plus, ponieważ wymagania klientów są często zbliżone. Zmiany dotyczą zwykle tylko geometrii powierzchni. Po utworzeniu dane są dostępne dla innych. Jak wyjaśnia Hamann: „Rozwiązanie Teamcenter do zarządzania kosztami produktu to otwarty i elastyczny system. Dane są dobrze uporządkowane, a korzystanie z narzędzia jest łatwe i intuicyjne. Podoba nam się modułowość i prostota tego rozwiązania”.

„Najważniejsza jest reakcja na potrzeby klienta"

Filozofia firmy jest prosta: „Najważniejsza jest reakcja na potrzeby klienta”. Większość klientów firmy KLEINER szuka zaufanego dostawcy. „Najniższa cena nie jest najważniejsza. Liczy się najlepsza cena, wartość i niezawodność” — mówi Hamann.

„Używając rozwiązania Teamcenter, możemy przedstawić naszym klientom szczegółową wycenę w zaledwie kilka dni, wykorzystując funkcję wymiany danych między rozwiązaniem Teamcenter a systemem SAP” — mówi Engel. Dzięki temu klienci mogą podejmować decyzje dotyczące outsourcingu szybciej i bezpieczniej. Zespoły KLEINER ds. sprzedaży i inżynierii mogą wykorzystać rozwiązanie Teamcenter, aby wstępnie oszacować koszty i zaplanować proces produkcji. Teamcenter to również znacznie większa przejrzystość kosztów, co pozwala skutecznie zmniejszyć koszty i uzyskać wyższe marże.

Wielu klientów firmy wykorzystuje systemy CAD i może przesyłać do firmy KLEINER modele 3D, na podstawie których szacowane są koszty. Inżynierowie KLEINER planują dodać moduł 3D rozwiązania Teamcenter, aby łatwiej szacować koszt danej części lub złożenia na podstawie modelu CAD. Dzięki dodatkowym informacjom na temat kosztów firma będzie mogła podejmować lepsze decyzje projektowe we wcześniejszej fazie projektu, co jeszcze bardziej skróci czas potrzebny na przygotowanie oferty.

Mniej Więcej
quotation marks Teamcenter to znacznie większa przejrzystość kosztów, co pozwala firmie KLEINER skutecznie zmniejszyć nakłady i uzyskać większe marże. Christian Hamann, Menedżer jednostki biznesowej, Dział technologii narzędzi KLEINER