K zobrazení této stránky v češtině byl použit automatický překlad. Chcete ji raději zobrazit v angličtině?
Byl tento překlad užitečný?
  1. Home
Několik inženýrů zkoumá výkonnostní inženýrství Simcenteru pro automobilový průmysl, aby urychlili vývoj.

ŘEŠENÍ VÝKONOVÉHO INŽENÝRSTVÍ

Software pro automobilový průmysl

Posuňte hranice designu, inženýrství a inovací. Integrujte simulační a testovací strategie, MBSE, umělou inteligenci a multifyzikální znalosti se softwarem pro automobilový průmysl a vyvažte charakteristiky automobilového výkonnostního inženýrství, optimalizujte dojezd, účinnost a pohodlí.

Optimalizujte výkonnostní inženýrství v automobilovém průmyslu

Autonomní a elektrická revoluce tu zůstane. Přestože automobilový průmysl přijal digitální transformaci, neznamená to, že jsme společně dosáhli vrcholu. Chcete-li navrhovat inovace rychleji a efektivněji, musíte také propojit lidi, technologie a procesy. Když budou fungovat společně, budete schopni překlenout mezeru mezi dokonalostí v digitálním dvojčeti a dokonalostí v produktu.

80%

Zkrácení času při CAE analýze

Použitím integrovaných procesů NX CAD a Simcenter 3D a CAE šablony zkrátila společnost Denso čas strávený analýzou CAE až o 80 procent. (Denso)

2X

Rychlejší vývoj modelů

Francouzský výrobce PSA Peugeot Citroën nasadil multifyzikální přístup a optimalizoval akumulátor dvakrát rychleji a zároveň snížil náklady. (PSA Peugeot Citroën)

94%

Zkrácení doby určení zdrojů hluku

Dříve trvalo inženýrům Hondy tři nebo čtyři hodiny, než zjistili, odkud hluk přichází. Nyní to zvládnou za 15 minut s extrémní přesností. (Honda)

Jaké strategie mohou inženýři v automobilovém průmyslu použít k realizaci své cesty digitální transformace?

Implementujte simulační a testovací strategie pomocí softwaru pro automobilový průmysl a řešte výzvy v oblasti elektrifikace, autonomie, lehké konstrukce, bezpečnosti, systémové integrace, homologace a propojení.

Co pro vás může udělat software pro automobilový průmysl?

Výkonnostní inženýrství v automobilovém průmyslu využívá pokročilá simulační a testovací řešení ve všech fázích vývoje. Pomáhá činit včasná rozhodnutí o návrhu, vyvažovat protichůdné vlastnosti vozidla, zrychlit uvedení na trh a snížit náklady.

Podpořte produktivitu a podpořte inovace pomocí Simcenteru

Simcenter nabízí řešení prediktivních simulací a testů, která inženýrům pomáhají na jejich digitální cestě. Díky špičkovému softwaru a nástrojům pro automobilové inženýrství, odborným znalostem v oboru a zákaznické podpoře umožňuje Simcenter inženýrským týmům plně využít potenciál digitálního dvojčete.

Na pravé straně obrazovky jsou tři usměvaví lidé pracující na projektu, kteří ukazují na obrazovku počítače. Obrázek na levé straně obrazovky ukazuje automobilové digitální dvojče, které si prohlížejí.

100% virtual engineering

  • Maximalizace hodnoty kombinací odborných znalostí, nástrojů a procesů
  • Najděte správnou rovnováhu mezi protichůdnými funkčními požadavky
  • Přejděte od fyzického řešení problémů k virtuální predikci prototypu
  • Rychlá a energeticky úsporná výpočetní dynamika tekutin (CFD) s využitím hardwaru GPU
Přístrojová deska elektromobilu reprezentující systémové inženýrství založené na modelech Siemens (MBSE) pro lepší návrhy.

Software-defined vehicles

Model automobilu, který ukazuje, jak maximalizovat dojezd pomocí multifyzikálního přístupu k vývoji baterií.

Electrification

  • Maximalizujte dojezd pomocí multifyzikálního přístupu k vývoji baterií
  • Navrhněte a zkonstruujte elektrický pohon v integrovaném inženýrském pracovním postupu
  • Rovnováha mezi komfortem cestujících, efektivitou, výkonem a zážitky ve vozidle
  • Zlepšete vývoj odporu a aerodynamiky vozidel
Vizuální ilustrace automobilů na dálnici se zelenými a modrými překryvy představujícími multisenzorové asistenční systémy řidiče. Simcenter SCAPTOR urychluje vývoj multisenzorového autonomního řízení a pokročilých asistenčních systémů pro řidiče (ADAS).

ADAS and autonomous technology

  • Splnění všech požadavků, bezpečnostních norem a výkonnostních cílů
  • Identifikujte scénáře a extrahujte parametry pro analýzu výkonu
  • Omezte nebezpečné a neznámé scénáře pomocí patentovaného rámce
  • Urychlení vývoje algoritmů pomocí digitálního dvojčete založeného na fyzice

Zkušební verze simulací automobilového průmyslu Simcenter

Vyzkoušejte simulaci Simcenter mechanical ještě dnes a urychlete svůj strojírenský návrh. Zjistěte, jak ověřovat změny produktu přidáním simulace do návrhu CAD, generovat flexibilní pohyb karoserie v kontextu simulace pohybu v automobilovém průmyslu, spolupracovat na velkých simulačních sestavách a korelovat výsledky testování za účelem ověření a ověření výsledků simulace.

Přečtěte si, co o Simcenteru říkají skuteční inženýři

Vnímání uživatelů je kritické; je to odraz toho, jak dobře si Simcenter vede a zda s vámi rezonují naše průběžné cykly vydávání softwaru.

Odznaky lídra Simcenteru G2.
Další technologickou revolucí bude inteligentní vozidlo díky digitálnímu propojení vývoje a provozu. Předdefinováním hlavních kalibračních hodnot pomocí simulace HiL jsme byli schopni snížit počet skutečných testů vozidel o 40 procent.
Bang Jae-Sung, Ph.D, Vedoucí inženýrské výzkumné a vývojové centrum, Hyundai Motor Company

Vydejte se na svou inženýrskou cestu bez námahy

Využijte naše odborníky

Obraťte se na technické konzultační služby , které vám pomohou vytvořit vaše inženýrské digitální dvojče.

Přístup ke školení

Zjistěte, jak vám Siemens Xcelerator Academy může pomoci zvládnout Simcenter a rychle zvýšit produktivitu.

Připojení ke komunitě

Připojte se k naší komunitě odborníků na Simcenter a rozšiřte své znalosti!

Nejčastější dotazy

Co myslíte výkonnostním inženýrstvím v automobilovém průmyslu?

Výkonnost vozidla souvisí s celkovými schopnostmi, účinností a funkčností vozidla a zahrnuje aspekty, jako je zrychlení, dojezd baterie, bezpečnost, aerodynamika a hospodaření s vodou, pokročilé asistenční systémy řidiče (ADAS), řízení energie a teploty, hluk, vibrace a drsnost (NVH) a akustika, pevnost a odolnost, ovládání vozidla a ovladatelnost vozidla.

Výkonnostní inženýrství v automobilovém průmyslu se řídí obchodními požadavky a poskytuje komplexní optimalizaci systému prostřednictvím nepřetržité virtuální testovací a monitorovací smyčky. Výrobci automobilů a dodavatelé se snaží poskytovat lepší obchodní hodnotu tím, že odhalují potenciální problémy v rané fázi vývojového cyklu. Díky simulaci v rané fázi procesu návrhu a virtuálnímu testování, zda produkty splňují požadavky, mohou včas odhalit problémy a napravit je ve srozumitelném digitálním dvojčeti. Kromě toho mohou prozkoumat alternativy návrhu dříve ve fázi návrhu, kdy je změna návrhů jednodušší a méně rušivá.

Co je míněno multifyzikálním přístupem typu "vše v jednom"?

Multifyzikální simulace se týká analýzy více simultánních fyzikálních jevů systému nebo systémů a interakcí mezi nimi. Multifyzikální software pro automobilové inženýrství, který vychází z požadavků spotřebitelů a obchodních požadavků, si klade za cíl rychleji navrhovat bezpečné a vysoce výkonné produkty. Umožňuje modelovat složitost, zkoumat možnosti produktů fungujících v reálných podmínkách a odhalovat potenciální problémy v rané fázi vývojového cyklu.

Vezměme si například vývojové, konstrukční a inženýrské týmy pro automobily, které potřebují integrovat elektrochemické, elektrické, tepelné a konstrukční inženýrství. Provozování izolovaných kampaní zaměřených na tyto samostatné atributy generuje redundantní a někdy konfliktní modely a datové sady. Místo toho vám použití multifyzikálního přístupu typu "vše v jednom" umožní přesně pochopit, jak budou komponenty fungovat, když budou integrovány s ostatními, a zajistí, že i první prototyp bude fungovat podle plánu.

Jakou roli hraje testování v celosvětovém spěchu za digitalizací?

Doba, kdy se automobilové (systémové) testování provádělo na prototypech, je dávno pryč. Dnes se vývoj nezastaví na konci V-cyklu. Místo toho pokračuje v nekonečné smyčce pomocí historických dat, testovacích dat a dat z používaných vozidel k vytváření modelů založených na testech, které definují vztah mezi vlastnostmi vozidla a jeho výkonem.

Dobrým příkladem je testování systému založené na modelu (MBST). MBST je inženýrský rámec využívající tři klíčová řešení: virtuální modely, virtuálně-fyzické systémy a fyzické prototypy. Využívá testovací data k vytváření, ověřování a vylepšování simulačních modelů, identifikuje interakce prostřednictvím XiL v různých scénářích a vylepšuje testovací data pomocí simulačních modelů pro fyzické prototypy. Výrobci používající MBST jsou efektivnější, rychlejší a vyhýbají se chybám při přenosu dat nebo následném zpracování.

Dalším vynikajícím příkladem je virtuální prototypování. Virtuální prototypování je efektivní testovací metoda, která umožňuje prozkoumat alternativy montáže vozidel před výrobou fyzických prototypů. Konkrétně se zaměřuje na výkon NVH a využívá analýzu přenosové cesty založenou na komponentách (TPA) k rychlému vyhodnocení různých návrhů, čímž šetří náklady včasným odhalením a kontrolou problémů.

Jak využít umělou inteligenci a strojové učení?

Tradiční metody návrhu a inženýrství se potýkají s dnešními složitými pracovními postupy. Využití umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML) urychluje rozhodování, zvyšuje produktivitu inženýrských týmů a vyvíjí inovativní produkty v kratších časových rámcích. Simcenter je vhodný pro jakoukoli fázi vývojového cyklu a nabízí rámec pro využití umělé inteligence k využití historických dat, předcházení chybám, urychlení analýzy a optimalizaci návrhů s jistotou.

Například v systémech autonomních vozidel se umělá inteligence a strojové učení používají k začlenění lidského chování do strojového vnímání. Zatímco současné systémy vnímání autonomních vozidel se téměř vyrovnají lidským smyslovým schopnostem, zejména ve standardních podmínkách, v extrémním počasí a složitých scénářích zaostávají. Proces vytváření scénářů v Simcenteru pomáhá generovat kritické scénáře pro výrobce OEM a dodavatele audiovizuálních zařízení a zajišťuje soulad s bezpečnostními standardy, jako je bezpečnost zamýšlené funkce (SOTIF).

Jak řídit integraci systémů vozidla z technického, procesního a organizačního hlediska?

Jediným udržitelným způsobem, jak integrovat systémy vozidel, je přistupovat k návrhu a konstrukci jako k kompletnímu ekosystému. To umožňuje výrobcům rychle přepracovat a znovu použít pracovní postup při změně požadavků a kompromisu mezi atributy mezi více doménami. Na procesní úrovni je klíčové splnit požadavky a zároveň zůstat ve spojení se systémem řízení životního cyklu výrobku (PLM), aby se zajistilo, že změny provedené v jedné oblasti se projeví v celém systému. Přístup založený na modelovém systémovém inženýrství (MBSE) při vývoji vozidel propojuje systémové inženýrství se zbytkem vývojové organizace a zlepšuje spolupráci a rozhodování.

Vezměme si příklad techniky elektrických pohonů. Elektrický pohon se skládá z elektromotoru, převodovky a výkonové elektroniky. K dosažení efektivního a integrovaného elektrického pohonu je zapotřebí spolupracovat více odborníků z různých oblastí. Je proto nezbytné opustit tradiční vývojová sila v minulosti a umožnit mezioborové systémové inženýrství. Pouze propojený inženýrský přístup s integrovanými, opakovaně použitelnými pracovními postupy prostřednictvím aplikace MBSE a digitálního dvojčete poskytuje výrobcům sadu softwarových nástrojů pro automobilové inženýrství pro zvládnutí spirálovité složitosti konstrukce elektrických vozidel – nejen produktu, ale také vývojového procesu.

Další informace

Zhlédnout

Prezentace | Vydejte se na virtuální prohlídku našeho zařízení pro správu energie vozidel

Případová studie | Využití vylepšené přesnosti digitálních dvojčat k vývoji řešení udržitelné mobility

Poslechnout si více

Podcast | Síla simulace pro návrh a vývoj AV

Podcast | Digitalizace a budoucnost výkonového inženýrství vozidel

Přečíst

Oficiální zpráva | Osvojte si systémové inženýrství založené na modelech při vývoji vozidel

Oficiální zpráva | Ovlivněte elektrifikaci vozidel pomocí digitálního dvojčete

Pojďme si popovídat!

Obraťte se na nás s dotazy nebo připomínkami. Jsme tu, abychom vám pomohli!